TOMÁŠ VÍŠEK - klavír
Tomáš Víšek (1957) začal hrát na klavír v 8 letech na hudební škole u prof. Pavla Svobody. V létech 1972 - 1976 studoval pražskou konzervatoř u prof. Valentiny Kameníkové a později u prof. Zdeňka Kožiny a v létech 1976 - 84 Akademii múzických umění (AMU) v Praze, nejprve ve třídě prof. Josefa Páleníčka a později prof. Zdeňka Jílka, u kterého posléze pokračoval i při svém studiu aspirantury v létech 1990 - 1993. V roce 2017 získal titul Ph.D. na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (disertace "Atraktivita a problematika klavírního díla Antonína Dvořáka").
Již během studií se stal několikanásobným laureátem domácích soutěží (Ústí nad Labem, Hradec Králové, Mariánské Lázně). Z mezinárodních soutěží získal ocenění v Chopinově soutěži ve Varšavě 1975 (zvláštní cena Janiny Nawrocké), Smetanově soutěži v Hradci Králové 1978 (2. cena a cena za interpretaci Smetany) a na Vídeňské mezinárodní hudební soutěži 1992 (2.cena v konkurenci pěti oborů). K jeho posledním soutěžním úspěchům patří 2. cena a cena J. S. Bacha na "Ibla Piano Competition" v sicilské Raguse 1994 a 5. cena na "Concours Milosz Magin" v Paříži 1995, v r. 2013 zvítězil (1.cena+CMF Prix) na "Concours Musical de France" v Paříži, v r. 2015 získal 1. cenu na soutěži "Music Without Limits" v litevském Druskininkai a 1. cenu ve videosoutěži "Grand Prize Virtuoso". V roce 2016 a znovu v r. 2023 získal 1. cenu na soutěži "International Master Competition for Music Teachers" ve Varšavě, v r. 2021 získal 1. cenu na video-soutěži "Golden Classical Music Awards" (s vystoupením v Carnegie Hall) a v r. 2022 1. cenu ve videosoutěži "Grand Prize Virtuoso" (s vystoupením v amsterdamské Concertgebouw). V r. 2024 získal stříbrnou medaili v soutěži "Global Music Awards".
Vystupoval v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Japonsku, Egyptě, USA, Vel. Británii, Maďarsku, Rusku, Bulharsku, Německu, Francii (recitál v Radio France - 1990), Nizozemí, Itálii, Švýcarsku, Finsku, Slovinsku a Rakousku (mj. dvakrát sólista Griegova koncertu ve vídeňském Musikvereinu). S mimořádným přijetím se setkal jeho klavírní recitál na mezinárodním festivalu Pražské jaro 1997 (stejně jako vystoupení v r. 2002, 2003, 2006 a 2014) a festivalu Musica Iudaica 97, několikrát vystoupil před vyprodaným Rudolfinem jako sólista Gershwinovy Rhapsody in Blue, v r. 2017 nadchl publikum na Klavírním festivalu R. Firkušného. Natáčel pro český a polský rozhlas, Českou televizi a na kompaktní disky (např. úspěšná CD mapující postupně tvorbu E. Schulhoffa, nahrávky na "autorské" klavíry J Suka, J. Ježka a Z. Fibicha, objevné nahrávky např. K. Bendla, J. Křičky, A. Háby či M. Kocába, CD s neznámými skladbami A Dvořáka "Dvořák Unreleased", nebo nejnovější CD "Franz Liszt a česká hudba" a další). Jeho obsáhlý repertoár, neustále obohacovaný hledáním nových podnětů, mu umožňuje sestavovat programy jak ze slavných děl světové hudby, tak i z neprávem zapomenutých autorů a skladeb, vždy s velkým ohlasem u veřejnosti.
více viz Ohlasy, články